Викендов света архиерејска литургија на Плаошник

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Дебарско-кичевската епархија ги известува православните верници дека во недела, на 26-ти декември 2021 година, во манастирот св. Климент и Пантелејмон – Плаошник – Охрид, на празникот на „Св. Праотци; св. маченици. Евстратиј, Авксентиј, Евгениј, Мардариј и Орест“, ќе се служи света архиерејска литургија.

Со литургијата ќе чиноначалствува Неговото Блаженство Митрополитот Скопски и Архиепископ Охридски и Македонски и на Јустинијана Прима г.г. Стефан, во сослужение на повеќе Архиереи на МПЦ-ОА.

По повод јубилејот 40 години архиереј и 70 години на Митрополитот г. Тимотеј, ќе се одржи и промоција на книгата „Манастирите во Дебарско-кичевската епархија“. Промотор ќе биде Архиепископ г.г. Стефан.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This