February 29, 2024, 10:55 pm

Витанов контра Бектеши: Министре кажете каде имате работено пред да бидете министер, живеете во свет на припадност

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во остра дебата вечерва поранешниот министер за економија Зоран Витанов, го kpитикуваше актуелниот министер за економија Крешник Бектеши, па му посочи дека тој живее во свет на припaдност, не на компетенции, но и го праша министерот каде има работено економија пред да стане министер.

Министре кажете си го вашето CV каде имате работено пред да бидете министер? – праша Витанов.

-Вие треба да зборувате за компетентни Македонци, Турци, Албанци, критериумот е компетенција, не етничка припадност која е непозната категорија во економијата, истакна Витанов.

Министерот Крешник Бектеши да не остане покус му рече на Витанов дека никогаш не слушнал за него, за која што реплика Витанов одговори дека пазарот го вреднувал, додека министерот што е актуелен живее во светот на припадности, тој живее во светот на компетенции.

-Мене пазарот ме вреднува, вие кажете го вашето CV вие сте на власт, јас вас ве плаќам, нема што јас на вас да ви давам отчет, вие треба на јавноста да и давате отчет, критикуваше Витанов.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This