February 6, 2023, 11:39 am

Владата ја разреши Ана Петровска

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Владата на денешната седница ја разреши Ана Петровска од функцијата в.д. директорка на Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) и на нејзино место го именува Сретен Стојковски, исто така за в.д. Одлуката е донесена без дебата на седницата со која претседавал првиот вицепремиер, Артан Груби.

Засега не се знае кои, официјално, се причините за разрешувањето на Петровска. Јавна тајна е оти Петровска, која за директорка дојде како кадар на ДОМ, е во конфликт со лидерката на партијата, Маја Морачанин, и дека разрешувањето може да се смета за кулминација на внатрепартиските случувања.

За в.д. директор на ДИЖС е именуван Сретен Стојковски, кој е член на ДОМ.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This