ВМРО-ДПМНЕ: Криминалната банда на власт сака да го продаде имотот на Славија за 100 пати пониска цена, исто како во време на криминалната приватизација

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Власта на Заев и во скандалот со продажбата на Славија покажа дека работи по истата шема како од приватизацијата и матните времиња на транзицијата. Имено и тогаш и сега во случајот со АД Славија се обезвреднува имотот и се продава по далеку пониска цена од реалната на лица блиски до СДСМ, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ.

Власта на Заев се обиде имотот на гигантот Славија да го продаде по цена од 218 илјади евра, а реалната вредност на истиот е над 20 милиони евра. Тоа значи дека криминалната шема на власта на Заев била овој имот да се продаде по сто пати пониска цена од реалната.

Замислете само управната зграда и земјиштето околу неа вреди многу повеќе од 200 илјади евра. А каде е вредноста на имотот на АД Славија во Кисела Вода, каде е вредноста на имотот на АД Славија на другите локации во Скопје?

Да потсетиме дека само минатата година Славија имаше приходи кои се повеќе од цената по која криминалците од власта сакаа да ја продадат во нетранспарентен процес непосредно пред празниците.

Ете тоа е лицето на власта на Заев, во која подеднаква одговорност имаат и Љупче Николовски викан Путер и Димитар Ковачевски викан Таче, попознат како пиун на Зоран Заев.

Овие луѓе се класични лицемери. Полна им е устата за борба против криминалот и нулта толеранција на корупцијата а молчат или се директно инволвирани во криминалот во АД Славија тежок десетици милиони евра.

Одговорност за овој грабеж кој сакаше да го направи оваа криминална банда на власт, мора да има, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This