ВМРО-ДПМНЕ: Македонската економија е на дното во Европа поради катастрофалните економски политики кои ги води владата на СДСМ

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Македонската економија е на дното во Европа поради катастрофалните економски политики кои ги води владата на СДСМ. Владата на СДСМ е фокусирана на деструкција, уривање споменици, притворање на неистомисленици, а економијата не е ниту во втор план, туку е крајно маргинализирана, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата истакнуваат дека во услови кога цела Европа забележува високи стапки на раст на БДП, македонската економија стагнира.

-Пад бележат дејностите: информации и комуникации, финансиски услуги, јавна управа и одбрана, активности во врска со недвижниот имот, освен дејностите трговија и земјоделство. Наместо владата да промовира мерки со кои директно ќе ја помогне економијата, со површни мерки и гол популизам, купува време за опстојување на власт. Популизмот на Заев се сруши пред фактите и бројките, објавени од Државниот завод за статистика. Неспособноста да испорача економски раст, владата ја покрива преку пресметка со политичките неистомисленици. За да не се занимаваат граѓаните со расипништвото на владата, СДСМ преку правосудните органи монтира политички случаи против своите неистомисленици. СДСМ неосновано во притвор ги смести токму оние кои беа најгласни против нивните катастрофални политики на секое поле. Патриотите кои го кренаа својот глас против штетните политики на Заев сега треба да бидат жртви преку кои ќе се заплашуваат сите идни критичари на власта, стои во партиското соопштение.

Од паријата додаваат дека политичкиот прогон мора да запре.

-Обвинителството мора да престане да креира монтирани обвиненија и да работи на сузбивање на реалниот криминал кој ја влоши безбедносната ситуација во државата. Судството мора да се ослободи од стегите на власта и да престане да постапува по партиски директиви. Македонската економија е во слободен пад и владата веднаш треба да започне да ја подобрува економската клима во државата. Колку побргу ќе си замине оваа неспособна власт, толку побргу ќе закрепне економијата и ќе се врати правната држава, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Latest News

Getting Started with the 82 Lottery App A Comprehensive Guide

Have you ever dreamed of winning big in the lottery? With the 82 Lottery App, you can turn that...

More Articles Like This