November 29, 2022, 4:24 pm

ВМРО-ДПМНЕ co мнoзинcтвo вo Coвeтoт нa oпштинaтa Пpилeп

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Кандидатот за градоначалник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ за градот Прилеп, Борче Јовчевски победи уште во првиот круг и тоа со убедливо водство.

Јовчевски освои 22.196 гласови од пребројаните 100% на ДИК, додека против кандидатот од СДСМ, Горан Сугарески освои 14.655 гласови.

Според резултатите во Советот на општината најмногу советници освои ВМРО-ДПМНЕ, додека најмалку советници освоила Левица.

Советнички мандати Прилеп:

ВМРО-ДПМНЕ – 13
СДСМ – 10
ЛЕВИЦА – 2

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This