ВМРО-ДПМНЕ: Koj гo oдoбpи нoн-пejпepoт штo Бучковски мy гo пpeдaл нa Борисов?

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Oд ВМРО-ДПМНЕ јавно прашуваат што содржи нон-пејперот кој преговарачот Бучковски вчера му го предал на бугарскиот премиер Бојко Борисов и од која институција во државата бил одобрен истиот.

Дали за тој нон-пејпер Заев ја информирал Владата или претседателот на државата? Какви се тие гаранции кои Заев му ги дава на Бојко и што содржат? Овие прашања заслужуваат одговор, особено ако се знае дека Зоран Заев ја понижи Македонија и македонскиот народ, тргувајќи со идентитетот, историјата и јазикот, прашуваат од опозициската партија.

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека залудни се ненадејните изблици на лажен патриотизам кај Заев, сега кога Македонија го доби ветото, бидејќи само пред неколку недели велел дека е блиску до договор со Бугарија во кој, според партијата, на маса била и придавката „македонски“.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This