October 6, 2022, 1:13 am

Во Британија од утре домашни тестови за Ковид-19 за побрзо враќање во нормала

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Британското Министерство за здравство денес објави дека сите домаќинства во Англија со деца кои посетуваат основно или средно училиште ќе имаат можност да добиваат два брзи теста за ковид-19 еднаш неделно, со цел да ги поддржат владините напори за што побрзо враќање на учениците во училишните клупи.

Британскиот премиер Борис Џонсон минатата недела објави дека е изготвен план за укинување на ограничувањата и нуди претпазлив пристап во спречување на повторно воведување на сеопфатни ограничувања што и наштетиле на британската економија.

Џонсон изјави дека враќањето на учениците на училиште од 8 март, со минимални социјални контакти на отворено, е приоритет во првата фаза.

Министерството за здравство соопшти дека комплетите за брзо тестирање ќе бидат достапни од утре на повеќе од 500 локации, но дека тестовите ќе бидат спроведени и на работните места и во локалните центри за тестирање.

Учениците од основните и средните училишта ќе бидат тестирани двапати неделно, најпрво во училиштата, а потоа ќе добијат тестови за домашна употреба.

Бројот на новоинфицирани лица во Велика Британија се намалува и сега е еден од 145, објави Националниот завод за статистика.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This