August 18, 2022, 8:25 am

(Во живо)Пpecyдa во cлyчajoт „Тортура“ во која oбвинeт е Сашо Мијалков

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Попладнево во 13.00 часот започна последното рочиште во случајот „Тортура“ во која обвинет е Сашо Мијалков, екс-директор на УБК.

На обвинителна клупа во изминативе 50-тина рочишта седеа Мијалков и шест припадници на сега поранешната полициска единица „Алфа“ поради начинот на кој е изведено апсењето пред ресторанот „Воденица“ . Првото рочиште за Тортура беше закажано во март 2018 година. Мијалков е обвинет дека апсењето на лидерот на Обединети за Македонија и поранешен министер за внатрешни работи Бошковски е спроведено под негова наредба со цел политичко понижување на неговиот противник.

Во досегашните рочишта, обвинелството не успеа да докаже разумна основаност на обвинието и доволни докази, се согласуваат експертите по право.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This