September 26, 2022, 9:08 pm

Во ковид-центарот во Охрид xоспитализирани 32 пациенти, 11 се на kислородна поддршка

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во Ковид-центарот во Охрид се сместени 32 лица со коронавирус, од кои 11 се на кислородна поддршка.
Според директорот на Општата болница, Горан Балевски, најмладиот пациент има 26 години, a меѓу највозрасните лица од 80-тина години.
Балевски вели дека потешка форма на болеста имаат невакцинираните пациенти.
Во Модуларната болница во моментов има 17 слободни легла.
Од вчера вакциналниот пункт во Охрид е релоциран во објектот за психофизичка подготовка на трудници. Покрај граѓаните на Охрид, во овие три дена се вакцинираат и вработените во локалните здравствени установи кои досега не биле вакцинирани.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This