Во Шкотска регистриран сојот омикрон кај лица што не биле во Африка

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во Шкотска, идентификувани се шест случаи на инфекција со новиот сој на ковид-19 наречен омикрон.

Шкотските власти соопштиле дека четири случаи биле пронајдени во Ланаркшир, еден во областа Голем Глазгов и еден во областа Клајд.

Експертите сега ги следат контактите на заразените за да утврдат каде точно се заразиле и со кого биле во контакт последните недели, пишува Би-Би-Си.

„Сите ќе добијат стручна помош и поддршка, а шкотското јавно здравство ќе ги следи контактите на заразените. Ова треба да ни помогне да го утврдиме потеклото на вирусот и да ги најдеме оние со кои заразените биле во контакт во последните недели“, вели министерот за здравство Хумза Јусаф.

Заменик министерот Џон Свини изјавил за Би-Би-Си дека „во некои случаи немало историја на патување“.

„Тоа ни кажува дека постои одреден степен на пренесување на овој вид на вирус во заедницата“, додаде тој.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This