August 18, 2022, 9:03 am

Во kapaнтин 12 милиони луѓе: По Сиднеј, и Мелбурн во целосен локдаун

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Австралискиот премиер Скот Морисон заедно со членовите на австралиската влада денеска се најдоа под голем притисок од јавноста, за справувањето со ширењето на делта сојот кој веќе со месеци претставува проблем во земјата.

Бројот на заболени од делта сојот за само еден месец се зголемил за 1,000, а најмногу случаи има во Сиднеј и Мелбурн.

Од денеска, околу 12 милиони граѓани на Австралија ќе бидат во карантин, бидејќи и Мелбурн како и Сиднеј влегува во нов „локдаун“.

Најголемиот проблем за здравстените лица е тоа што бројот на луѓе на улиците е и понатаму голем, поради што надлежните апелираа за смалување на мобилноста и меѓусебната интеракција на населението.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This