ВТОРА ГОЛЕМА ПОБЕДА: Македонија го продолжува походот на Европското првенство во Вараждин!

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Македонската ракометна репрезентација ја оствари и втората победа на ЕП во Хрватска. Нашите момци вечерва ја совладаа Црна Гора со 29:28.

По лошото прво полувреме кое Црногорците го добија со еден гол позитива (16:15), во второто полувреме нашиот тим заигра подобро и на крајот сосема заслужено ја славиме победата.

Со оваа победа, Македонија со сигурност оди во следната фаза во Вараждин. Со победата над Црна Гора, Македонија сега е прва во групата со 4 освоени бодови, пред Германија со 3, Словенија со 1, Црна Гора е без бодови.

Ова значи дека нашата селекција со сигурност ќе пренесе 2 бода во следната фаза, а може и повеќе доколку оствариме позитивен резултат со фаворизираната Германија.

Филип Кузмановски и Филип Миркуловски се најзаслужни за вечерашната победа. Кузмановски постигна 5 погодоци од 8 обиди, додека Миркуловски имаше четири погодоци од исто толку обиди.

2 КОМЕНТАРИ

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This