Вулин: Тој што нема своја историја, мора да kpaде туѓа

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

За Албанците не е доволно да крадат куќи и полиња на Србите и затоа сега сакаат да ни ја одземат историјата, рече министерот за внатрешни работи Александар Вулин и истакна дека оние што немаат своја историја мора да украдат туѓи.

Вулин изрази жалење што сега решија да ја украдат битката во Косово и се согласија дека им се спротивставуваат на Турците во Газиместан и додаде дека е изненаден што во Приштина нема споменик на принцот Лазар или улицата на косовските херои.

„Ако политичарите во Приштина навистина веруваат во нивната глупост, тогаш е чудно зошто во Приштина нема споменик на принцот Лазар и зошто главната улица не се вика херои на Косово“, рече Вулин, коментирајќи ги нападите на Валона Цитак и Беџети Пацоли на честитките на Гренел за Видовдан.

Како што вели тој, луѓето кои немаат ниту еден споменик на културата на кој било дел од територијата каде што живее, под кое стои неговото име, се народ кој мора да се обиде да им го одземе на Србите она што нивните предци не успеале да го изградат или заслужуваат.

Затоа тој прашува што би се случило, па дури и ако некој им поверувал и припише сè што Србите на Косово и Метохија создавале со векови.

„Што би правеле Албанци со историјата за која не се достојни и вредности што не ги разбираат“, рече министерот Вулин, пренесува Танјуг.

Вулин додава дека останува нејасно дали Албанците самите го сфатиле присвојувањето на српската историја или некој им помогнал и во тоа.

„Кој нема своја историја, мора да украде туѓа. Овој пат, тие одлучија да ја украдат битката во Косово и да се согласат дека им се спротивставуваат на Турците во Газиместан. Не знам дали тие самите смислиле тоа или некој им помогнал, но знам дека според таа приказна, Читак, како девојче од Косово, би ги видел раните на Беџети Пацоли, потомок на Павле Орловиќ“, изјави Вулин.

Вулин додава дека тие исто така би рекле дека „Обилиќ е шиптар, се плашат дека Ердоган нема да го сфати тоа лично“.

Тој предупреди дека Албанците оставаат добиток да пасе во Газиместан, градат растенија и куќи на местото на страдањето на христијанските витези, исекуваат борови дрвја што го обележуваат бојното поле на српската коњаница, иницираат петиции со барање за уривање на спомениците на косовските воени херои и ги прогласуваат сеќавање на битката српски шовинизам.

Поранешниот амбасадор на т.н. Косовската Валона Читак во Вашингтон реагираше на честитките испратени до српскиот народ по повод Видовдан од поранешниот американски специјален пратеник за дијалог меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел.

Како одговор на објавата на Гренел, Читаку на Твитер напиша дека битката за Косово е тешко српска битка, но дека, како што тврди Читаку, балканската армија се борела против Османлиите.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This