October 2, 2023, 7:20 pm

Вучиќ: Нема да има поскапувања на струјата и гасот во текот на зимата

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

„Во современиот свет три работи се важни, заедно со економијата и растот на БДП, кои се земаат здраво за готово, тоа се и енергенси – струја, гас, нафта, храна и вода и армијата“, вели српскиот. претседателот Александар Вучиќ.наодите и здравјето.

„Земји ќе исчезнат поради сето ова. Има проблеми на ниво на цела Европа“, рече тој.

Вучиќ додаде дека Србија произведува доволно електрична енергија за потребите на земјата и дека нема да има поскапувања на струјата и гасот во текот на зимата, благодарение на договорот направен со рускиот претседател Владимир Путин, но и благодарение на тоа што беше обновен ТЕНТ Б1 со инсталирана моќност од 650 мегавати.

Тој кажа и дека државата ја зајакнала воената индустрија и армијата и дека е подготвена да инвестира 200 милиони евра во воената индустрија.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This