Вучиќ подаде рака: Побара бecплатна вakцинација за сите Македонци со вakцина по избор

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска побарал од Владата на Србија да им обезбеди бесплатна вакцинација на граѓаните на Македонија, дознава „Блиц“.

Тие ќе можат да добијат една од четирите вакцини од производителите „Фајзер-Бајонтек“, „Синофарм“, „АстраЗенека“ и „Спутник В“.

Од денес, граѓаните на Босна и Херцеговина ќе можат да се вакцинираат каде било на територијата на Србија.

Како што рече Вучиќ вчера, има доволно вакцини за сите низ Србија.

Авион од Русија со компоненти за руската вакцина „Спутник V“ слета во Белград денес околу 19 часот, јави Српската радиотелевизија. Производството на руската вакцина „Спутник V“ против вирусот корона треба да започне во Србија утре.

Во првата фаза ќе бидат произведени четири милиони вакцини, рече министерот Ненад Поповиќ.

4 КОМЕНТАРИ

Latest News

Bet with Confidence at 82lottery Experience the Thrill of Online Betting

Are you tired of traditional lottery games that offer limited options and low chances of winning? Look no further,...

More Articles Like This