Вучиќ pacпали по ЕУ: До кога ќе молчите и нема да ја ocyдите идејата за Голема Албанија?

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ најави дека ќе испрати писмо до сите шефови на држави и влади во кое ќе побара објаснување и одговор на прашањето – како е можно Албин Курти да зборува за обединување на Косово и Албанија,а сите во Европа да молчат за тоа и дали би молчеле и за слични изјави од Србија. Тој праша како е можно премиерот Косово да го кажува ова во повеќе наврати јасно и прецизно, не како некој што се залага за идејата, туку за сопствената желба за обединувањето на Косово и Албанија“. Вучиќ изјави дека ниту една политичка инстанца во Европа досега не реагирала.

„Ниту таканаречените известувачи за Косово и Метохија, ниту било кои други известувачите, никој од Европската комисија, Европскиот парламент, ниту еден од шефовите на држави, влади, министри на земји-членки на ЕУ. Никој не реагираше“, истакна Вучиќ. Затоа, посочува, неговото писмо ќе содржи едноставно прашање – дали тоа значи дека така ќе молчат и дека нема да реагираат доколку некој од овде, од Белград, зборува за обединување со некој друг.

„Или би реагирале во истите секунди, откако веднаш ќе бидеме пријавени за неодговорни изјави, или би завршиле на клада, како во средниот век…“, додаде Вучиќ. и праша: „По кој принцип? Дали сè им е дозволено на Албанците, а на Србите им е забрането? Тој додаде дека ќе побара објаснување во официјална форма од сите шефови на држави и влади и дека со писмо ќе ги праша како би реагирале доколку такви изјави дојде од Белград, како што доаѓаат од Приштина, бидејќи откако ќе да престане и веќе не може објаснување да биде – пушти, кога ти е гајле што вели Курти.

Писмото што ќе го добијат шефовите на држави секако ќе има ефект бидејќи тоа е веројатно најважниот аспект од политиката на Курти, која често се запоставува на Запад, а се повторува повторно, дури сега наводно во форма на демократски процес. Се занемарува дека секоја идеја за национално обединување може да се повика на демократски процес, а тоа обично завршува со војна.

Недостигот на безрезервна меѓународна поддршка за еднострано прогласената независност на која се потпираа косовските Албанци во изминатите 20 години, немањето американска виза и тешкиот пораз на Самоопределување на локалните избори се главните причини за изложбите на Курти. Кога не може да се соочи со реалните проблеми, како што се лошите изгледи за лобирање за нови признанија, за членство во меѓународни организации и визна либерализација за патување во ЕУ, Косово повторно се свртува кон национализмот и фантазира за обединување на јужната српска покраина и Албанија, претпоставувајќи дека тоа ќе ги реши сите нејзини не само политички потреби. По тој повод Курти во интервју за швајцарскиот онлајн магазин „Монокл“ изјави дека во иднина ќе гласа за обединување со Албанија.

Во интервју за швајцарскиот онлајн магазин „Монокл“, Албин Курти изјави дека во иднина ќе гласа за обединување со Албанија. Опасна порака испрати и албанскиот премиер Еди Рама дека во случај на референдум на оваа тема, ќе гласа за обединување. Тоа го кажа на прес-конференција по заедничката седница на владите на Приштина и Тирана во Елбасан, на која е донесена одлука за укинување на сите гранични контроли меѓу Албанија и Косово и Метохија, одговарајќи на новинарско прашање.
„Дали е прашање или провокација? Ако хипотетички ме прашувате за референдумот за обединување на Албанија со Косово, јас отворено би гласал за него“, рече Рама, кој верува дека референдумот ќе се одржи еден ден, но додаде дека не знае кога и како. А Албин Курти на истата конференција рече дека неговите изјави за национално единство на Албанците и референдумот за тоа прашање се погрешно протолкувани и дека националното обединување не е нешто што се решава, туку е избрано. Според него, лидерите не можат да одлучуваат за историските процеси, ниту да одредуваат датуми и начини.
„Ми се чини дека прашањето за обединување на Албанците е погрешно разбрано. Не е работата што ја избираме, туку намерата што не избира нас“, рече Курти.

Српскиот амбасадор во САД Марко Ѓуриќ реагирајќи на изјавата на Курти за „Монокл“ оцени дека премиерот на привремените институции во Приштина покажал дека таканареченото Косово не се залага за независност, туку за обединување со другите земји. Тој иронично му се заблагодарил на Курти за тоа и му рекол дека тоа не е проект кој толку енергично го рекламирал во меѓународната заедница и дека работите не функционираат така. Еве еден интересен пресврт. Косовскиот премиер Албин Курти сега отворено е против независноста на Косово. Без никаков обид за прикривање, стремежот за одвојување од Србија веќе не е стремеж за независност, туку стана стремеж за обединување со другите држави. Ви благодариме што го разјаснивте тоа“, напиша Ѓуриќ.

Како и другите пораки на Курти против Србија и српскиот народ, најавата дека ќе гласа за некакво обединување на јужната српска покраина со соседна Албанија е дрска провокација и одразува уште една јасна намера за дополнително дестабилизирање на ситуацијата во регионот. Токму поради ваквите политички гафови кон кои е склон премиерот на Приштина, крајно време е ЕУ да покаже став за недозволивоста на ваквите постапки со примена на решителни мерки. Доколку и овојпат не е така, а казнените мерки повторно отсуствуваат, поправедно би било европските посредници да не се огласат и да не ги повикаат двете страни повторно да се воздржат. Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија на Владата на Србија, Петар Петковиќ, вели дека меѓународната заедница мора конечно да почне да реагира на опасните и воинствени изјави на Албин Курти за фашистичкиот концепт на „Голема Албанија“.

„Таа реакција на меѓународната заедница мора да биде одлучувачка, пред Курти да помисли дека молкот значи одобрување и дека има зелено светло за вовлекување на регионот во нова спирала на конфликти. Предупредувам дека заканите за еднострано прекројување на границите носат имплицитна закана од конфликти и дека можат да поттикнат слични аспирации во регионот“, рече Петковиќ и предупреди дека не може да има мирен и демократски референдум за создавање на „Голема Албанија“, бидејќи тие кои би гласале на тој референдум нели го имаат на располагање Косово и Метохија и против себе би имале мнозинство од човештвото кое го поддржува меѓународното право.

И потпретседателот на Српската листа Игор Симиќ ги повика ЕУ и САД да реагираат на, како што наведе, неодговорните и опасни изјави на премиерите на привремените институции во Приштина.
„Истиот Курти кој им кажува на западните лидери дека недостатокот на Заедницата на српски општини е моноетнички состав, сега јавно зборува за да гласа за обединување со Албанија, што е еуфемизам за „Голема Албанија“. Лицемерие од светски размери“, изјави Симиќ на „Фејсбук“.

Поранешниот претседател на Извршниот совет на Косово и Метохија, Зоран Анѓелковиќ вели дека Голема Албанија е единствената политичка агенда на Курти и дека тоа го покажал во неколку наврати. Тој потсетува на нашиот весник дека токму Курти пречекал различни меѓународни делегации со албанско знаме, на што никој од меѓународната заедница не реагирал.
„Политиката на Курти го дестабилизира Балканот и негативно влијае на сите граѓани на Косово и Метохија, но и на Албанците во Албанија. Не го прави тоа што треба да го прави – го подига стандардот, отвора работни места, туку воведува некои мерки заСрбите. Дека неговата политика нема иднина покажаа изборните резултати не само на Косово и Метохија, туку и во Албанија, каде и тој доживеа изборно фијаско“, вели Зоран Анѓелковиќ.

Паналбанската идеја не е нова и ја заговараат многумина, а не само политичарите. Некогаш оваа идеја ја поддржа и Еди Рама, кој во говорот во парламентот во Приштина во 2018 година рече дека Косово и Албанија треба да имаат заеднички претседател како симбол на национално единство. Една година подоцна, тогашниот претседател на Косово, Хашим Тачи, изрази уверување дека во блиска иднина ќе се формира заедничка косовско-албанска држава. Според мислењето на Тачи, тоа би било алтернатива на изолацијата што ЕУ му ја наметнува на Косово. Поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај, исто така, уште во јануари оваа година предупреди дека ако пристапот на Косово во НАТО и ОН продолжи да се спречува, визната либерализација нема да важи за граѓаните на Косово и со оглед на одбивањето на пет земји од ЕУ да ја признаат независноста.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This