February 29, 2024, 9:56 am

Германија: Зелено економско чудо

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Уште еднаш, германски министер планира да ја револуционизира економијата на својата земја во услови на криза.

Во повоената ера, со распаѓање на економијата на земјата, Лудвиг Ерхард, легендарниот министер за економија на Западна Германија, го спроведе „ Германското економското чудо“ или Wirtschaftswunder. Сега, климатската криза го стави ко-лидерот на Зелените, Роберт Хабек, во истото министерство како Ерхард, во комбинација заедно со климатското портфолио.

Планот е повторно да се претвори несреќата во просперитет.

Внесувањето на климата и економијата во истото министерство – како што беше направено во Обединетото Кралство и Холандија – е обид да се редефинираат условите на германскиот систем, рече Свен Гиголд, член на Зелените во Европскиот парламент, кој ќе стане еден од членовите на Хабек. заменици. Наместо последователно размислување, намалувањето на емисиите ќе стане организационен принцип што ја поттикнува економската конкурентност.

Откако Зелените го поддржаа коалицискиот договор со Социјалдемократите (СПД) и Слободните демократи (ФДП) во понеделникот, Хабек ќе влезе во министерство со „голема традиција“, рече Гиголд. „Ова е идејата… во куќата која го постави редот на пазарот по Втората светска војна. Сега во ново време, ќе го постави редот на пазарот во период на климатска криза“.

Зелените го гледаат ова како нивен момент да ја зграпчат историјата и да го видат Хабек, кој исто така ја има титулата вицеканцелар, како министер што ќе испорача.

Дали таа амбиција ќе се покаже како голема или грандиозна, ќе зависи од тоа дали Хабек може да ја искористи својата моќ на убедување за да обезбеди прифаќање на енергетската транзиција.

„Климатската неутралност е огромен проект за трансформација, со многу голем промени… Далноводи и ветерни турбини, стара индустрија и нова индустрија, страв од губење на работни места и нови можности. Тоа не може да се организира на авторитарен начин“, рече тој во интервју за Зидојче цајтунг минатиот месец. „Треба да создадете средина за таква промена, да го придобиете општеството кон неа“.

Тој, исто така, ќе мора да преговара и за цел куп политички пречки.
Зад секој агол, рече тој, „демнат гнев и кавга“. Дури и во владата, тој веројатно ќе се соочи со отпор, не само од министерот за финансии Кристијан Линднер, кој пак е либерал од слободниот пазар кој ќе ја контролира јавната потрошувачка.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This