Германија најави затвapaње на училиштата поради ширење на сојот омикpон

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Министерката за образование на Германија, Бетина Старк-Ватцингер, посочи дека граѓаните, со цел да се заштитат од бранот зараза со сојот омикрон, мора да се подготват за евентуално затворање на училиштата.

„Во оваа ситуација мора да направиме подготовки на полето на образованието ако стане потешко поради омикрон-сојот“ изјави таа за медиумот „Функе“.

Старк-Ватцингер истакнува дека мора да се направат подготовки за алтернативно продолжение доколку е потребно.

„Мора бргу да ја подобриме дигиталната опрема на училиштата. Мора да се подготвиме за затворање на училиштата, не во целата земја, но секако регионално“, објасни таа.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This