December 3, 2023, 3:38 pm

Германија ја предупреди Русија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок во вторникот разговараше со нејзиниот руски колега Сергеј Лавров, порачувајќи му дека „територијалниот интегритет на Украина не смее да биде нарушен“.

Министерството за надворешни работи на Твитер објави дека двајцата врвни дипломати телефонски разговарале за тековната криза на границата меѓу Русија и Украина.

Во последниве недели, Русија поттикна стравувања дека се подготвува да го нападне својот сосед додека врши масовно собирање трупи во близина на границата. Сепак, Москва негираше какви било планови за напад, наместо тоа го обвини Киев за агресивност.

Западот и се закани на Русија со „најсилните санкции досега“, како што рече американскиот претседател Џо Бајден, доколку таа ја нападне Украина.

Баербок побара „чесна и отворена размена“ со Лавров, напиша Министерството за надворешни работи на Твитер и ја повика Русија да се врати на примирјето меѓу украинските трупи и бунтовниците поддржани од Русија.

Кабинетот на Лавров соопшти дека министерот за надворешни работи му честитал на Баербок за нејзиното назначување за време на повикот и нагласи дека „Русија и Германија треба да работат заедно во интерес на безбедноста и стабилноста во Европа и во светот“.

Тој повторно изврши притисок за барањето на Русија НАТО да издаде гаранција дека Украина никогаш нема да стане членка, нешто што алијансата одби да го направи.

Баербок разговараше со Лавров додека таа беше во Стокхолм каде присуствуваше на самитот за неширење на нуклеарното оружје. На самитот, таа ја одведе Москва пред задача да стави вето на резолуцијата на ОН за климата и ги повика Москва и Вашингтон да стават крај на сегашниот „застој“ за нуклеарното разоружување.

Телефонскиот разговор дојде истиот ден кога украинскиот претседател Володимир Зеленскиј изјави во интервју за италијанските медиуми дека Германија ја „блокира испораката на системи за оружје“ што ги набавува во соработка со НАТО.

Зеленски ја обвини и Германија за недоволна поддршка во конфликтот на неговата земја со Русија.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This