ГЕРМАНЦИТЕ ЌЕ ГИ ВРАЌААТ БЕГАЛЦИТЕ НАЗАД: Пратеници на десничарската Алтернатива за Германија во посета на Сирија со цел враќање на мигрантите назад во нивната матична држава

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Пратениците на десничарската Алтернатива за Германија (АфД) се во вонредна посета на Сирија со цел проценка на безбедносната ситуацијата бидејќи партијата сака да врати повеќе половина милион сириски бегалци назад од Германија.

На 6 март, припадниците на AfD на социјалните медиуми го илустрираат своето патување во Сирија, прикажувајќи слики од Дамаск и фотографирајќи се со сојузниците на сирискиот претседател Башар ал Асад.

Според Дојче Веле (ДВ), групата е составена од четири пратеници на Бундестагот, како и тројца државни парламентарци од западна држава Северна Рајна-Вестфалија (НРВ).

Хелмут Сеифен, заменик-претседателот на партијата во Северна Рајна-Вестфалија, изјави за ДВ дека за време на посетата на Сирија тим од седум лица има за цел да утврди дали војната е на секаде или дали постојат и безбедни области ” истовремено додавајќи дека пратениците најверојатно ќе патуваат само во “безбедни” области.

Целта на патувањето е темелно да се испита хуманитарната ситуација во државата и реконструкција на областите ослободени од терористите “, се вели во изјавата на германскиот весник” Дер Шпигел “, додавајќи дека патувањето е резултат на недостаток на доверба во медиумското покривање на конфликтот.

Средба со Асад Али

На 5-ти март делегацијата одржа состанок со сирискиот муфтија Ахмад Хасун, кој, наводно, ги повика сириските бегалци да се вратат дома.

Минатата година АфД предложи да се означи Сирија како безбедна земја на потекло, инсистирајќи на тоа дека војната во земјата е при лрак и дека Германија треба да започне разговори со претседателот Асад за враќање на сириските бегалци дома.

Основана во февруари 2013 година, примарниот фокус на АФД беше противењето на доделување наа финансиска помош на земјите-членки на Европската унија како Грција, заглавена во економска криза и долгови. Со текот на времето, десничарската партија се разви во антиимигрантска партија. АФД остро ја осудува политиката на канцеларката Меркел за “отворени врати” за бегалците од Африка и Блискиот Исток, која прими повеќе од 1,5 милиони мигранти од 2015 година па наваму.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This