November 29, 2022, 3:45 pm

Гинцбург твpди – „Cпyтник V“ штити oд cитe myтaции нa Koвид-19

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Руската вакцина против коронавирусот, Спутник В, штити од сите познати мутации на Ковид-19, тврди директорот на Националниот центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“, Александар Гинцбург.

Тој прецизира дека заштитата вклучува и од британската мутација, како и од делта сојот, кој е првпат откриен во Индија.

Рускиот центар „Гамалеја“ ја разви вакцината Спутник В, која е прва регистрирана вакцина против коронавирусот.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This