Ги kopистат како дeтектори за mини: Талибaнците теpaaт цивили да одат по минckи полиња

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Вршителот на должноста претседател на Авганистан Амрул Салех изјави дека Талибанците го блокира пристапот до хуманитарна помош во провинцијата Паншир, а исто така ги принудува цивилите да одат по мински полиња.
„Тие користат работоспособни мажи од Паншир како алатка за отстранување на мини, принудувајќи ги да минуваат низ минските полиња“, напиша Салех на Твитер.

Според него, Талибанците исто така ги прекинале телефонските врски, ја прекинале струјата и не им дозволиле пристап до медицинска помош.

Салех ги повика лидерите на ОН и на државата да обрнат внимание на очигледното терористичко и криминално однесување на Талибанците.
Претходно, портпаролот на талибанците Забиул Муџахид изјави дека членовите на движењето зазеле неколку области во Паншир и четири контролни пунктови, додека портпаролот на отпорот Фахим Дашти изјави дека движењето убила најмалку 450 талибанци и заробила 130.
Паншир е единствената провинција во Авганистан која не е под контрола на Талибанците и се наоѓа во планинска област североисточно од Кабул.
По неуспехот на преговорите со Авганистанскиот фронт за отпор, Талибанците започнаа воена операција. Двете страни пријавија загуби.

По повлекувањето на американскиот контингент од Авганистан, бунтовниците започнаа офанзива и ги окупираа сите поголеми градови, објавувајќи крај на дваесетгодишната војна. Формата на влада ќе биде одредена наскоро, а милитантите не се согласуваат за преодна влада.
Претседателот Ашраф Гани избега од земјата и два дена подоцна испрати видео порака од ОАЕ во која вети дека ќе се врати . Од друга страна, потпретседателот на Авганистан, Амрула Салех, изјави дека според Уставот, тој станува шеф на државата и повика на вооружен отпор кон Талибанците.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This