October 6, 2022, 9:04 pm

Груби: Имаме влада и претседател и имаме парламентарно мнозинство што ќе донесе компромис меѓу Македонија и Бугарија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Првиот вицепремиер Артан Груби вечерва во емисијата Само интервјуа на Канал 5 зборуваше за многу прашања кои ја засегаат државата.

„Чекорите на Бугарија и на владата беа многу храбри и граѓаните знаат дека Бугарија немаше влада 8 месеци, 3 обиди и избори и 2 пати не успеаја и пред неколку дена успеаја да ја направат владата и новото мнозинство, го следевме и мислам дека немаме пречки на патот, потребни се 6 дена да седнеме и да се договориме до првата меѓувладина конференција“, потенцира Груби во само интервјуа на Канал 5.

„Сега имаме влада и претседател и имаме парламентарно мнозинство овде што ќе донесе компромис меѓу двете страни и очекуваме процесот да започне многу брзо, имаме пријатели во земјите членки на ЕУ и како резултат на кампањата спорот ќе се реши во рок од 6 месеци“, рече Груби.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This