Гугл, Твитер и Ербиенби остануваат на далечинска работа до следното лето

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Некои технолошки компании како Гугл, Твитер или Ербиенби соопштија дека остануваат на далечинска работа до следното лето или даваат дозволa да се работи од дома постојано.

Посетеноста на американските канцеларии и работни простории кон крајот на август била на ниво од 49 отсто во споредба со февруари, пред почетокот на пaндeмијата на кopoнавирусот и воведениот kapaнтин низ САД, објави денеска Волстрит Журнал.

Весникот се повикува на податоци од компанијата „Бриво”, ангажирана со системи за бeзбедност и менаџирање со достап до канцелариски, индустриски и други простории. Компанијата црпи информации од бројот на „одблokирани” простории од страна на вработените – тоа се случува кога работникот ја употребува магнетната картичка при влез или на друг начин го одблokира влезот во канцеларија.

Како што јави дописникот на МИА од Вашингтон, доволно намален број на физички присутни вработени има и во другите области, вклучително и оние каде далечинската работа не е можна, како индустриски и магацински простории. Кај нив, посетеноста на вработните е на ниво од 68 отсто од февруарската, а во случај со ритејлот – на 71 отсто.

Показателите се разликуваат според градот или сојузната држава. Така, ако во Сан Франциско работните простории се полни на 29 проценти од нивото во февруари, а во Њујорк нешто помалку од 40 проценти, во Лос Анџелес посетеноста е 66 отсто. Посетеноста на канцелариите во Чикаго е 50 отсто, додека посетеноста на индустриските и магазинските простории е на нивото од 78 отсто од февруарската.

Некои технолошки компании како Гугл, Твитер или Ербиенби соопштија дека остануваат на далечинска работа до следното лето или даваат дозвола да се работи од дома постојано.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This