Гoлемo aрхеoлoшкo oткритиe вo Слoвeнијa – прoнaјдeни сe нaјстaритe шишeнцa зa шминкa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Според новото истражување, шишињата што ги носеле Европејците од камено доба околу половината пред повеќе од 6.000 години, се чини дека биле првите контејнери за шминка во светот.

Со анализа на траговите од состојките пронајдени во керамичко шише во Словенија, кое датира помеѓу 4350 и 4100 година пред нашата ера, се покажа дека содржи пчелин восок, животинска маст и козметика базирана на олово.

Ако навистина станува збор за контејнер со шминка, тоа би значело дека шминката се користела во Европа повеќе од 2.000 години порано отколку што се сметаше порано.

Дополнително, ова значи дека ова шише е стотици години постаро од најраните докази за козметика во древниот Египет и Месопотамија, пишува New Scientist.

Бејн Крамбергер, археолог од Институтот за заштита на културното наследство на Словенија, го најде ова мало керамичко шише во Згорњи Радвањ во 2014 година. Бродот се наоѓал во областа што била окупирана од жителите на Ласиња во 4350 година пред нашата ера, кои потекнувале од ловци-собирачи во Западна Европа.

Откриени се над 100 слични шишиња во областа, кои во главно се препишани на Ласиња во југоисточното подножје на Алпите или културата Винча на Централен Балкан.

Првично, се претпоставуваше дека тие се детски играчки поради нивната големина и сличност со главите на животните и луѓето.

Меѓутоа, подетална анализа покажа дека шишето содржи траги од пчелин восок, растителни и животински масти како бели честички на база на олово, познати како церузит (оловен карбонат), кој со векови се користи во козметиката.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This