September 26, 2022, 7:57 pm

Гoлeми пoжapи во Австралија: Bлacтитe пoвикaa илjaдници лyѓe дa ce eвaкyиpaaт, пoвeќe oд 70 дoмoви ce yништeни..

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Повеќе од 70 домови се уништени во пожар во предградие на Перт на запад во Австралија, а илјадници луѓе беа принудени да ги напуштат своите домови во градот со што се комплицира карантинот откако државата ја откри првата инфекција со коронавирус во последните 10 месеци.

Пожарот во Западна Австралија уништи појас од над 9.000 хектари и 71 дом, соопштија властите потсетувајќи на пожарите што уништија милиони хектари на истокот на земјата пред една година.

Ситуацијата ја влошуваат силните ветрови кои се закануваат да прошират пожари во Австралија.

Додека пожарникарите се бореа со пожарот на стрмен, недостапен терен, властите им соопштија на жителите на Булсбрук, населба со 6.600 жители во четвртиот по големина град во Австралија, да ги игнорираат наредбите и веднаш да ја напуштат областа.

Во исто време, два милиони жители на градот се во петдневен карантин до петок, откако само едно лице се покажа позитивно на вирусот. Станува збор за работник во хотелски карантин, кој бил позитивен на многу позаразната мутација на вирусот, првпат откриена во Британија.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This