Гpaѓaнитe нa Петриње нe видoa миp..: Hoв зeмjoтpec co jaчинa oд 4.2 cтeпeни ja пoгoди Хрватска

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Земјотрес со јачина од 4,2 степени по Рихтер утрово во 7 и 50 часот го потресе регионот на Петриње и околината во Хрватска.

Потресот е почувствуван и во Загреб, но и во Бања Лука во БиХ.

Според Сеизмолошката служба на Хрватска епицентарот на земјотресот бил само 2 километри североисточно од Петриње. На 29 декември истиот регион претрпе разорен земјотрес во кој загинаа седум луѓе и урнати се многу куќи.

Денешниот земјотрес бил почувствуван и во Словенија.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This