October 6, 2022, 1:20 am

Дали Емиратите го пoддpжyвaaт cиpиcкиoт peжим oкoлy пpeтceдaтeлoт Асад?

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Обединетите Арапски Емирати денес се едни од најлибералните економии во светот. Додека Емиратот Абу Даби живее главно од приходи од производство на нафта и гас, Емиратот Дубаи е главно активен во услужниот сектор. Поголемиот дел од приходите од туризам на ОАЕ, исто така, паѓаат на двата емирати. ОАЕ отсекогаш се сметале за претпочитан даночен рај, каде богатите олигарси од целиот свет наоѓаат безбедно засолниште за своите средства. Сепак, близина на одредени диктатори на оваа планета може да има опасни последици. Засега темни облаци одеднаш се појавуваат на хоризонтот на рајската пустинска состојба, како што покажува следниот извештај.

Според законот за цивилна заштита на САД „Цезар“ во Сирија, се врши притисок врз сирискиот режим во врска со насилството врз цивилите. Администрацијата на Трамп нанесе санкции врз членовите на семејството Асад и другите лица поврзани со режимот. Според написот на Волстрит журнал (https://www.wsj.com/articles/trump-administration-eyes-new-fase-of-syria-sanctions–11597570216), се подготвуваат понатамошни санкции насочени кон приврзаниците и соработниците на сирискиот режим во Либан и ОАЕ.

Главната грижа на Соединетите држави е да ги прекинат финансиските текови од странство во корист на режимот на Асад и да користат дипломатски притисок за да ги убедат странските влади да ги запрат соодветните текови на ликвидност. Во секој случај, од сојузниците се очекува активно да ги поддржат САД во овој потфат. Дали Емиратите се свесни за оваа ситуација? Неодамнешното приближување меѓу Емиратите и сирискиот режим секако предизвикува сомнежи.

– Предупредување на САД до Обединетите Арапски Емирати:

Ова е затоа што во јуни оваа година американскиот Стејт департмент јавно им се закани на ОАЕ со казнени мерки во случај Емиратите да го поддржат режимот на Асад. Повод за оваа остра реакција на САД беше воспоставување дипломатски односи меѓу Емиратите и Сирија со отворање на претставништво во Дамаск. Предупредувањето исто така вклучува воспоставување трговски односи меѓу двете држави како и планирани инвестиции во Сирија.

Министерот за надворешни работи на Емиратите, шеикот Абдулах бин Зајед Ал Нахјан, во моментов патува во САД. Тој не треба да се грижи за недостаток на теми за дискусија.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This