January 30, 2023, 8:30 am

Дали знаете која е единственета личност во светот која може да вози нерегистриран автомобил без возачка дозвола?

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Возачката дозвола е задолжителен документ за секој кој сака во животот да управува со автомобил или некое друго превозно возило со кој се докажува (или барем треба да е потврда за) способноста за возење на одредени категории возила. Но, на светот постои една единствена лично на која никој не може да и побара ниту возачка дозвола ниту регистрација за автомобилот.

Ова е токму она што англискиот закон и го дозволува на кралицата. Според законот, никој нема основа да побара возачка дозвола од кралицата доколку ја види зад волан. Значи, ако одлучила сама да вози автомобил, може да го стори тоа, без никакви законски пречки, пишува AutoRepublika. Да речеме дека за време на Втората светска војна, кралицата возела возило за брза помош, а исто така поминала и основна обука како војник.

И за да бидат работите подобри, автомобилот што го користи кралицата на Англија нема потреба ниту да се регистрира, и затоа нема регистрација. Имено, парчето лим може да ја наруши хармонијата на нејзиниот автомобил.

На кралицата не и е потребен ниту пасош и го немала кога патувала во која било од 116 -те земји што ги посетила за време на својот живот.

Видеото можете да го погледнете ТУКА.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This