Дали Исус бил левичар или десничар?

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Како Исус станал поврзан со десницата? – Пишува „Политико

Тој беше син на бегалци кој се залагаше за сиромашните и ги повика своите следбеници да не го фрлаат првиот камен. Но, кога станува збор за гласачките кутии, Исус стана политичка сопственост на тврдокорните конзервативци и антимиграциските популисти кои се помалку склони да го свртат другиот образ отколку да ги враќаат барателите на азил во опасност.

Во Унгарија, премиерот Виктор Орбан, силен противник миграцијата, е самопрогласен шампион на христијанска Европа и нелибералната демократија. Во САД, поранешниот претседател Доналд Трамп приреди контроверзна сесија за фотографирање пред историската епископска црква Свети Јован држејќи Библија.

Во Италија, Матео Салвини, популистичкиот лидер на десничарската партија Лига, рутински ги користи своите собири за јавно прикажување на католичките симболи како бакнување на бројаницата. А Џорџија Мелони, која ја предводи пост-фашистичката партија Браќа на Италија, стана вирална со говор во кој извикува: „Јас сум Џорџија. Јас сум жена. Јас сум мајка. Јас сум христијанин.”

Трендот не остана незабележан од Ватикан, кој тивко се противи. Иако Римокатоличката црква не отстапи од клучните конзервативни битки – како што се абортусот и традиционалните семејни структури – за други прашања, папата Франциско зазема нагласено либерален став (во секој случај, според стандардите на неговите претходници).

„Кој сум јас да судам“, рече тој еднаш, мислејќи на хомосексуалноста. Во врска со миграцијата, тој не пропушта шанса да повика на подарежлив пристап – не срамежувајќи се на пример да ја критикува имиграциската политика на Трамп како „сурова“.

За време на патувањето во Грција претходно овој месец, Францис можеби ги спореди неодамна повлечените насоки на Европската унија за употреба на термини како „Божиќ“ и „Христијанин“ со акциите на историските диктатури. Но, главниот настан на неговото патување беше обраќањето до барателите на азил и официјалните лица, во кое тој ја повика Европа да заземе помек став за миграцијата и да спречи Медитеранот да стане „пусто море на смртта“.

Папата, исто така, се чини дека ја зазеде страната на американскиот претседател Џо Бајден во бесната дебата меѓу американските католици за тоа дали на политичарите кои ги поддржуваат правата на абортусот треба да им се ускрати светата тајна. За време на состанокот во октомври, Френсис го нарече претседателот „добар католик“ и рече дека треба да продолжи да се причестува, им рече Бајден на новинарите.

Поентата, рече Мануел Енрике Бариос Прието, генерален секретар на Комисијата на бискупските конференции на ЕУ (КОМЕЦЕ), е дека учењето на Исус, старото 2.000 години, не може да се сведе на политички категории кои беа развиени за време на Француската револуција. на крајот на 18 век.

„Вистинскиот проблем е да се користат категории или етикети кои се повеќе од нашето време и од нашите политички дискусии, отколку од времето на Исус“, рече тој. „Нашите етикети, тие не треба да се применуваат на Исус“.

Државниот секретар на Ватикан, Пјетро Паролин, понуди слично предупредување против политизирање на Бог кога во септември се сретна со лидерите на централно-десничарската Европска народна партија (ЕПП), која ги вклучува демохристијаните на континентот.

„Во христијанството, вие не избирате што ви се допаѓа најдобро или што е најудобно“, рече тој. „Во христијанството, мора да прифатите сè“, бидејќи не е како „да одите во супермаркет“.

Latest News

55Club Unveiling the Perks and Pitfalls of this Exclusive Club

As the online gambling landscape continues to evolve, the 55Club has emerged as a prominent player in the industry,...

More Articles Like This