September 29, 2022, 9:38 pm

Дали Каракачанов ќе ја pyши спомен-плочата на Васил Антевски – Дрен, кој е обесен во бугарски затвор

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Аналитичарот Ивор Мицковски, се огласи со коментар за изјавата на бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов, дека ќе испрати екипи во Македонија за да рyшат споменици што не соодветсвуваат со бугарското гледиште за историјата.

Во својата објава, Мицковски објавува слика од спмен-плоча за народниот херој, Васил Антевски – Дрен, кој во 1942 година е обeceн во затвор во Софија

Случајно ми се најде меѓу слики една спомен плоча која ми делува многу историски точна, па би го поканил Каракачанов да го прати инженерскиот полк да проба да го срyши – порача Мицковски.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This