Данска зaбpaни влез за руските навивачи за време на Европското првенство

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

На навивачите од Русија ќе им биде забрането да доаѓаат во Данска и да ја бодрат својата репрезентација на Европското првенство.

Данска, која заедно со Русија е една од земјите домаќини на Европското првенство во фудбал, го забрани доаѓањето на сите навивачи кои не доаѓаат од земјите на Европската унија на натпреварите што се играат во нивната земја, поради страв од ширење на вирусот корона.

Единствениот натпревар за руската фудбалска репрезентација што нема да се игра на домашен терен во рамките на групната фаза на Европското првенство ќе биде оној против Данска на 21 јуни, додека ќе игра против Белгија (12 јуни) и Финска (16 јуни) во Санкт Петербург.

Фудбалскиот сојуз на Русија поднесе жалба против одлуката на Данците и изјави дека „тој е многу загрижен“.

„Ве молам, размислете да ги пуштите навивачите да одат на натпревари и да предложите начин како тоа да се случи“, рече првиот човек на Федерацијата, Александар Алаев, во писмото испратено до Мартин Кален, директорот на турнирот УЕФА.

Се проценува дека околу 25.000 навивачи на Зборнаја ќе останат без можност да ги бодрат своите фаворити на многу важен натпревар, а тој додава дека одреден дел од нив веќе купиле билети.

Одлуката на локалните власти не успеа да ја смени Европската куќа на фудбалот (УЕФА), чија жалба, како што објавија медиумите, беше одбиена.

„Не е дозволено никакво изземање од постојните гранични правила“, изјави Фудбалскиот дом за Ројтерс.

Портпарол на данското Министерство за култура изјави дека одлуката е поврзана со ограничувања на патувањето и дека нема никаква политичка конотација.

Европското првенство трае од 11 јуни до 11 јули.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This