September 29, 2022, 9:41 pm

Дачиќ: Албанскиот peжим и хрватскиот peжим беа во служба на нaциcтичka Германија, тие се браќа по opyжје

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Претседателот на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ, коментирајќи ја најавата на хрватскиот министер за одбрана дека земјата е подготвена да им помогне на властите во Приштина во намерата да ги трансформира безбедносните сили во војска, ги нарече Хрватите и Албанците „браќа по оружје“,

„Долги години и децении постоеше коалиција меѓу хрватските и албанските сепаратисти од поранешна Југославија. Оружје е набавувано преку тие канали“, рече Дачиќ во емисијата „Хит твит“ на ТВ Пинк.

Тој додаде дека многу албански политичари и сепаратисти биле во хрватската армија.

„Не е ништо ново. Тие се браќа во оружје, беа тоа во секоја војна, и во Првата и во Втората светска војна. Тие беа на спротивната страна на поголемиот дел од човештвото, но не трпеа никакви последици поради тоа. Тие не се соочија со никакви последици ниту кога и кога се бореа против Америка, Велика Британија, Франција … “, потенцира Дачиќ.

Претседателот на Собранието на Србија потсети дека во Втората светска војна „албанскиот режим и хрватскиот режим беа во служба на нацистичка Германија“, јави Танјуг.

За потсетување, покрај најавата за помош околу формирањето на војската, Хрватска денес објави дека е подготвена да гарантира, односно да плати кауција за поранешните челници на УЧК, кои се наоѓаат во притвор во Хаг.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This