September 26, 2022, 7:52 pm

Дачиќ: Референдумот нема никаква врска со Косово

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Претседателот на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ вечерва, по распишувањето на републичкиот референдум за промена на Уставот, истакна дека промената на Уставот се однесува само на делот за избор на судии и обвинители и дека нема никаква врска со преамбулата и со Косово и Метохија.

Сметаме дека во интерес на Србија е да ја потврди одлуката на парламентот и дека тоа ќе биде голем исчекор на европскиот пат, но и за реформите што се случуваат сите овие години“, рече Дачиќ.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This