Двajцa Кyбанци пpoтepaни oд дpжaвaва – илeгaлно ja пoминaлe гpaницaтa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

На двајца Кубанци денеска им биле издадени решенија за протерување на странец и забрана за влез во државата во траење од 5 години поради непоседување на патни исправи и илегално преминување на границата од Република Србија кон Република Македонија, информира Министерството за внатрешни работи.

Утринава во 02:45 часот кај с.Егри, битолско, полициски службеници од Полициската станица за Граничен премин Меџитлија ги лишиле од слобода Р.М.Л.А.(26) и Л.С.Б.Л.(26), двајцата од Куба. Тие не поседувале патни исправи и изјавиле дека на 17.09.2021 илегално ја преминале границата од Република Србија кон Република Македонија. На двајцата им биле издадени решенија за протерување на странец и забрана за влез во државата во траење од 5 години, соопшти МВР.

Од Министерството наведуваат дека двајцата Кубанци ќе бидат предадени во Прифатен центар „Винојуг“ во Гевгелија за понатамошна постапка.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This