October 1, 2022, 9:58 am

Дебарчанец го оштeтил буџетот за пола милион денари, си изградил објект на автобуската станица

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Дебар поднесе кривична пријава против Ј.З. (47) од Дебар поради постоење основано сомнение за сторени кривични дела „узурпација на недвижности“ и „бесправно градење“.

Пријавениот во текот на 2019, во просторот на автобуската станица во Дебар на катастарска парцела во Дебар, узурпирал земјиште-сопственост на државата со површина од 125,8 метри квадратни и на истата локација без да обезбеди одобрение за градба започнал градба на индивидуален градежен објект.

Со ваквите дејствија пријавениот противправно се стекнал со имотна корист во износ од 487.409 денари и во толкав износ го оштетил Буџетот на државата.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This