ДЕЦАТА ЖРТВА НА ПОЛИТИЧКИОТ РЕВАНШИЗАМ: Масовните отпуштања во општина Аеродром ги оставија децата без негувателки во градинките!

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Политичкиот реваншизам на хунтата на власт почна да се одразува и врз децата, кои поради тесните внатрепартиски политики на СДС, не го добиваат вистинскиот третман во градинките

Поради масовните отпуштања на негувателки од општина Аеродром, дечињата се оставени без соодветната грижа, се жалат родителите од општината на социјалните мрежи.

„Децата се богатството на семејството, но не и за општинарите во #Аеродром. Имено, денеска до нас пристигнаа неколку поплаки од родители чии деца се згрижени во градинките на нашата територија.
Во нив се вели, во градинките има масовно отпуштање на негувателки кои со години се грижеле за нашите деца и кои за нив претставувале втори мајки. Денеска по празниците на негувателките им се прекинати договорите, иако во градинките нема доволен број на персонал. Во моментов честа е ситуацијата еден воспитувач да е оставен да се грижи за 50 деца!
#ДојдеЖивот и за децата!“ – стои во објавата на ФБ страницата „Аеродром во моето Срце!“

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This