March 27, 2023, 12:29 pm

Директно од Ковид болницата во Белград: Погледнете ги овие фотографии и размислете дали е фер да славите Нова Година

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Доц. др Дејан Марковиќ, началник на интезивна нега во ковид болницата во Батјниц, каде што екипата на Курир рс беше во посета, апелира до сите, а посебно до младите, дека со своето однесување придонесуваат з аширење на заразата, треба да се внимава затоа што од ковидот се умира.

На влезот кеси кои чекаат докторите во скафандер да ги земат. На нив имиња, А горе, на катовите во ковид болницата лежат околу 400 пациенти. За некои од нив најмилите им испраќаат она што им е неопходно.

Оние што се при свест ќе се израдуваат, а оние на респиратори, можеби, нажалост, никогаш нема да дознаат дека некој од неговите бил таму и се грижи… Бидејќи тука , позади ѕидовите на новата ковид болница, се води борба за живот или смрт. А во Србија има многу сеуште кои не веруваат и не внимааваат туку само гледаат како да се забавуваат.

Во црвената зона се слуша вриштењето намониторите, а машините во живот ги оддржуваат нечиви ќерки и синови, браќа, татковци, мајки… Таму е некоја друга димензија, ужас од кој се превртува желудникот. Белите скафандери летаат наоколу… Доцент Д-р Дејан Марковиќ, началник на Интензивниот оддел, изјавува за Курир.рс дека е исклучително голем притисокот два три дена за прием во тој оддел.

– Огромен е притисокот на докторите. Кога имате 4-5 приеми на интензивна во еден момент, не занаете на која страна попрво и на кој попрво да му помогнете. А сите тие се животно загрозени. Најмладат е девојка од 23 години, која немала никави други болести. Има и постари пациенти. А кога ќе излезам од овде и гледам како новогодишните ангажмани веќе се распродадени, не се чувствувам убаво-наведува Марковиќ.

Тој упатува апел до сите, посебно до помладите, да се повикаат малку на паметот, бидејќи од оваа опака болест луѓе умираат.

– Погледнете ги фотографиите од болницата и размислете дали е фер да славите Нова Година. Некои токму поради тоа ќе завршат тука.

Погледнете ја галеријата

Kurir.rs

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This