August 18, 2022, 11:57 pm

Доаѓа нова вакцина без игла која се тестира во Обединетото Кралство – еве како фукционира

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Новата вакцина против Ковид, која може да се администрира без игли, моментално се тестира на универзитет во Обединетото Кралство.

Новата технологија се применува на специфичен начин – со помош на воздушен млаз, вакцината се „турка“ во кожата, а овој метод би можел да биде алтернатива за сите кои се плашат од игли, објави Универзитетот во Саутемптон.

Новата вакцина против коронавирус користи технологија DIOSvax на Универзитетот во Кембриџ и може да се произведува и дистрибуира во форма на прав.

Доколку тестот се покаже успешен, технологијата ќе ги зголеми глобалните напори за масовна вакцинација, пишува Еуроњуз.

„Ова не е само „уште една“ вакцина против коронавирус бидејќи ги зема предвид новите варијанти на вирусот, како и сите светски познати коронавируси“, рече Саул Фауст, главен клинички истражувач и директор на клиничките истражувања на Националниот институт за здравје Саутемптон.

Истражувачите открија типови на антигени кои се исти кај сите коронавируси и оние кои инфицираат само животни. Оваа технологија, додава тој, може да обезбеди широка заштита на огромен број луѓе.

Вакцината работи така што го „вооружува“ нашиот имунитет со блокирање на клетките кои носат протеин од шилеста форма, заштитувајќи го телото од ковид.

Истражувачите истакнуваат дека, бидејќи вирусот постојано мутира, постои ризик од резистентни соеви на вакцината, бидејќи ако протеинот на шилестата се промени, вакцината повеќе нема да може да го препознае.

За да се реши ова, тимот од Кембриџ бараше различни типови на антигени, кои се исти кај сите корона вируси кои досега се појавиле во природата.

За разлика од повеќето вакцини против Ковид 19 кои ја користат секвенцата на РНК за протеин на шилести во првите изолирани примероци во јануари 2020 година, оваа нова технологија има за цел да предвиди како вирусот може да мутира, што, теоретски, може да понуди подобра заштита.

„Нашата вакцина е иновативна, и во однос на тоа како го стимулира имунолошкиот систем и во однос на начинот на кој се прима. Што е најважно, таа е првиот чекор кон универзалната вакцина против коронавирус што ја развиваме, заштитувајќи не само од ковид 19. но и од идни коронавируси“, рече професорот Џонатан Хини од Универзитетот Кембриџ и DIOSinVax.

Универзитетот сега бара од волонтерите кои примиле две дози од вакцината, но не и третата, да учествуваат во неговото тестирање за вакцина во првата фаза.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This