Донација од АВМУ за починатите и повредените во автобуската несреќа во Бугаријa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги одлучи да додели финансиска помош за македонските државјани кои загинаа, како и за оние кои се повредени во автобуската несреќа што се случи во Република Бугарија.

-Донацијата е во висина од 60.000 денари за секое загинато лице поединечно. За лицата коишто се наоѓаат на болничко лекување, финансиската помош е во висина од по 30.000 денари. Финансиските средства ќе бидат уплатени преку Црвениот крст на РСМ.

Агенцијата изразува длабоко сочувство до семејствата и блиските на загинатите лица во оваа трагедија. На сите повредени лица им посакуваме побрзо оздравување, информираат од АВМУ.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This