До три години затвор за училишно силeџиствo

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Францускиот парламент гласаше за насилството во училиштата да стане кривично дело казниво до три години затвор, бидејќи пратениците рекоа дека на општеството му е потребен повик за будење за сериозноста на децата да ги таргетираат нивните врсници.

Предложениот закон беше поддржан од министерот за образование на Емануел Макрон, Жан-Мишел Бланкер.

Бланкер рече дека законот испраќа силна порака до општеството дека „никогаш нема да прифатиме да бидат уништени животите на нашите деца“. Се проценува дека едно од 10 француски деца било засегнато од малтретирање, а социјалните мрежи го зголемуваат потенцијалот за јавно исмевање и понижување. Бланкер додаде дека нацрт-законот е „начин за спроведување на вредностите на републиката“.

Предлог мерката беше одобрена од Долниот дом во средата и сега ќе оди во Горниот дом, Сенатот. Се очекува тој да биде усвоен во февруари, со што Франција ќе добие некои од најстрогите казни за малтретирање во светот.

Ерван Баланант, пратеник од Бретања од центристичката партија MoDem (Демократско движење), кој го подготви законот, рече дека новиот закон и високите казни се начин за „вклучување со целото општество“. Тој рече дека испраќа силна порака и „шок бран“ низ општеството за да се подигне свеста за разорните ефекти од малтретирањето. Тој тврди дека новата легислатива ќе помогне да се едуцираат луѓето за малтретирањето и превенцијата.

„Не се работи за испраќање деца во затвор“, нагласи Баланант. „Постои правосуден систем за малолетници кој ја зема предвид возраста на обвинетиот и моќта на расудување“. Но, тој рече дека кривичните закони можат да го постават „системот на вредности на едно општество“.

Новото кривично дело „училишно малтретирање“ се однесува на децата и возрасните во училиштата и универзитетите, вклучително и студентите, како и персоналот, како што се тимовите за сервисирање во мензата и набљудувачите на паузата. Тоа ќе носи максимална затворска казна од три години и парична казна до 45.000 евра (38.300 фунти). Ако жртвата на училишно малтретирање се самоубие или се обиде да го стори тоа, максималната казна може да се зголеми на 10 години и 150.000 евра.

Во реалноста, законот веројатно нема да резултира со наплив на деца кои добиваат притворски казни – наместо тоа, ќе има нови шеми на заедницата за подигање на свеста за малтретирањето кои би можеле да се предложат како алтернативи. Законодавството, исто така, ги зголемува ресурсите за превенција и образование, како и подобрување на одредбите за децата да учествуваат во образовните шеми на заедницата за малтретирање. Некои пратеници тврдеа дека ризикот од затвор и криминално досие главно ќе послужи како пречка.

Општо земено, поголемиот дел од политичката десница и центар го поддржаа нацрт-законот. Но, некои пратеници од левицата го критикуваа како премногу репресивно. „Ние не сме за криминализирање на малолетниците и зголемување на репресијата“, рече Мишел Виктори, социјалистичка пратеничка.

Сабине Рубин, пратеник од левичарската партија La France Insoumise (Франција Непоклонета), го нарече тоа „илузиона и демагошка претерана реакција“.

Други пратеници прашуваа дали тоа ќе биде ефективно. Силеџиството веќе може да се гони во Франција според законите што го криминализираат вознемирувањето, велат противниците.

Делфин Багари, докторка и пратеник, која беше избрана во 2017 година под централното знаме на Макрон, но повеќе не е дел од таа парламентарна група, изјави пред куќата дека создавањето ново кривично дело е несоодветен одговор на специфичните механики на малтретирањето – „имено моќен ефект на групите“ во таргетирањето на нивните врсници – и фактот дека малтретирањето се случува во секое училиште, често од страна на деца без моќ на расудување. Таа рече дека законот, со тоа што ќе го привлече вниманието, може да ги ослаби другите клучни форми на дејствување, како што е одговорноста на раководителите да го елиминираат малтретирањето.

Неколку случаи на малтретирање кои завршија со трагедија се најдоа на насловните страници во Франција оваа година, вклучувајќи го и самоубиството на 14-годишно девојче во источниот регион Алзас во октомври. Мајката на девојчето изјави за локалните медиуми дека нејзината ќерка била изложена на расистичко и хомофобично малтретирање и била изолирана и исклучена од соучениците. Физички била турната и нејзиниот имот фрлен на земја.

Сопругата на Макрон, Брижит, која е поранешна учителка, ја стави борбата против малтретирањето во фокусот на нејзината добротворна работа во Елисеј.

Latest News

Nhà Cái FABET – Một Điểm Đến Uy Tín Cho Cá Cược Bóng Đá

Cá cược bóng đá ngày càng trở nên phổ biến trên toàn thế giới, và việc chọn một nhà...

More Articles Like This