Дрвошанов: Ќе набавиме подвижни амбулантни возила и ќе ги донираме на болницата, ќе се пружи помош на граѓаните од поодалечените места

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Видовме како директорот молеше за амбулантно возило, затоа ние планираме подвижни амбулантни возила за населените места кои се наоѓаат на поголемо растојание од градот да може да се посетат и да им се пружи помош, изјави кандидатот за градоначалник на Струмица од ВМРО-ДПМНЕ, Жан Дрвошанов во дебатата на Телевизија 24 со другите кандидати.

Тој потенцираше дека во неговиот мандат нема да се случи директор да моли за помош, туку дека општината силно ќе се заложи во помош кон здравствениот сектор, затоа тие возила ќе бидат набавени и донирани на општината.

Дрвошанов зборуваше и дека Струмица има огромен проблем со нечистотијат, улиците не се одржуваат и се полни со ѓубре, а дивите депонии кои се сериозен загадувач на животната средина и додаде дека има решенија за истите.

Проблемот со дивите депонии е огромен во Струмица, тие се сериозни загадувачи и постојано се палат, затоа ќе направиме 24 часовен видео надзор на потенцијалните места за диви депонии и служба во рамки на јавното претпријатие за комунални слуги каде ќе има 24 часа дежурна телефонска линија за пријави од граѓаните.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This