Др.Мехмедовиќ пpeдyпpeдува: Кaj зapaзeнитe co дeлтa cojoт зa 4 пaти e згoлeмeнa пoтpeбaта од интeнзивнo лekyвaњe и киcлоpoднa пoддpшкa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Доктор Злате Мехмедовиќ во разговор за телевизијата Сител предупредува дека кај заразените од делта сојот дури за четири пати е зголемена потребата од интензивно лекување и кислородна поддршка и затоа апелира граѓаните да не мислат дека асимптоматски ќе ја поминат заразата и навреме да побараат лекарска помош.

Дополнителен проблем за црната ковид статистика во земјава според Мехмендовиќ се и невакцинираните.

-И тие се проблем, иако и ова што сега се прави е задоцнето, требаше многу порано уште на почетокот на летото кога алармиравме дека ќе имаме ваква состојба. Сега и тие денес што се вакцинираат и тие утре ќе им треба време да стекнат имунитет, вели Мехмедовиќ.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This