February 7, 2023, 9:37 am

Д-р Пановски: Ние не сме Шведска, ќе има xaос во училиштата

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Ризик е да започне учебната година со физичко присуство, бидејќи има многу луѓе кои не се вакцинирани, вели Д-р Никола Пановски за „Плусинфо.“

Тој смета дека треба да се одржува комбинирана настава со оглед на фактот дека има премногу ученици во едно одделение и тешко ќе се почитуваат дистанцата и протоколите.

Во Шведска имаа стратегија и децата ги пуштија во училиште да се заразат. затоа не носеа маски и немаа ниту еден смртен случај, а тоа е држава со 10 милиони жители. Таму кога ќе се разболи детето останува дома а другите продолжуваат да одат во училиште. Кај нас ќе биде хаос, едно дете ќе се разболи и цел клас ќе биде во излоација, вели Пановски.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This