Д-р Пановски: Омикрон сојот најверојатно е веќе влезен во земјава, да се воведе ПЦР тест за сите патници

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Микробиологот д-р Никола Пановски во Темата на денот на Сител рече дека смета дека Омикрон сојот најверојатно е веќе влезен во земјава.

-Сепак не треба да се ризикува, за да не дојде до експлозија во болниците и поставување на модуларни болници. Треба да се преземат мерки. На пример Грција од вчера воведе задолжителен ПЦР-тест за сите патници. Јас да сум некој фактор во државата, веднаш после нив би вовел и ПЦР тестови за сите граѓани што влегуваат. Прва мерка да ни биде наменета за границите и аеродромите и таа да важи 15 дена за почеток, а после тоа да се анализира. Нема бегање од сојот, ако велат дека се шири со таа брзина, вели Пановски во Дневникот на ТВ Сител и додава дека Комисијата за заразни болести предложувала нелогични мерки.

Според микробиологот Пановски по седум дена коронавирусот го нема во телото на човекот.
-Во градите е може, но во носот го нема. ПЦР тест после седум дена не треба да се прави. Нереални се овие 300 новозаразени на ден. Што се однесува до учениците, доцна е за онлајн настава, но е е доцна за да се пуштат порано дома на распуст, поточно од следниот понеделник, вели д-р Пановски.

Latest News

Getting Started with the 82 Lottery App A Comprehensive Guide

Have you ever dreamed of winning big in the lottery? With the 82 Lottery App, you can turn that...

More Articles Like This