Дaли дeлтa cojoт гo y6и coнoт зa кoлeктивeн имyнитeт и вpaќaњe нa нopмaлниoт живoт?

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

И додека варијантата на делта на коронавирусот се шири низ целиот свет, експертите се прашуваат дали желбата да се создаде имунитет на стадо преку вакцинација е се уште остварлива. Имунитетот на стадо се постигнува во време кога одреден дел од населението е вакцинирано против патоген или ја преболел инфекцијата.

Дали е ова можно да се постигне кога станува збор за Ковид-19 поради постојаното појавување на повеќе заразни варијанти, е отворено прашање.

„Ако прашањето е „дали ќе ја контролираме пандемијата само преку вакцинација“, одговорот е не“, рече францускиот епидемиолог Мирчеа Софон, професор на Универзитетот во Монпелје.

Тој вели дека колективниот имунитет зависи од два основни фактори. „Тоа е заразноста на вирусот и ефективноста на вакцината за заштита од инфекција. Во моментов, нема таква ефикасност“.

Делта е приближно 60 проценти попренослив од алфа варијантата и двојно повеќе заразна од оригиналната сорта што се појави кон крајот на 2019 година.

Колку е поефикасен вирусот во ширењето на инфекцијата, толку е поголем прагот за имунитет на стадото.

„Теоретски, тоа е многу едноставна математика“, вели епидемиологот Антоан Фло, директор на Францускиот институт за јавно здравје.

Оригиналната варијанта на коронавирус имаше стапка на репродукција помеѓу нула и три, што значи дека едно заразено лице може да зарази до три други. Да останеше така, имунитетот на стадото ќе беше постигнат по вакцинација на 66 проценти од луѓето, рече Флахо. „Но, ако стапката на репродукција е осум, како на Делта, тоа не приближува до бројката од 90 проценти“, објасни тој.

Сето погоре е точно под услов вакцините да бидат сто проценти успешни во запирање на делта сојот, но за жал знаеме дека не се.

Според американските научници, ефективноста на вакцините Фајзер и Модерна во спречувањето на инфекцијата е намалена од 91 на 66 проценти, откако делта стана доминантна варијанта. И бидејќи студиите покажаа дека имунитетот стекнат од самата вакцина се намалува со текот на времето, неколку земји веќе започнаа со вакцинација со третата доза, таканаречена засилувач или бустер.

Земајќи го сето ова предвид, Софонеа вели дека повеќе од 100 проценти од луѓето треба да се вакцинираат за да го запрат преносот на вирусот. Што од очигледни причини е невозможно. „Делта, исто така, може да зарази вакцинирани луѓе, што значи дека секој што не е вакциниран, ќе го „сретне“ вирусот во одреден момент.

Но, дури и ако таа митска цел за колективен имунитет повеќе не е во прашање, експертите посочуваат дека вакцинацијата е најважна. Вакцината несомнено обезбедува одлична заштита од сериозни болести.

„Научниците препорачуваат да се вакцинираат што е можно повеќе луѓе“, рече Флахо, додавајќи дека со текот на времето, сите пандемии ќе завршат.

Софонеа вели дека се уште е можно Ковид да стане уште една ендемична болест, „но не само со помош на вакцини“.

Тој предвидува дека ќе треба да носиме маски и да одржумева физичка дистанца и во иднина.

„За време на пандемијата на СИДА, кога научниците рекоа „носете кондоми“, многумина рекоа: „Во ред, ќе носиме некое време“, се сеќава Флахо. „И на крајот продолжија да ги користат. И во овој случај, може да се случи да продолжиме да користиме маски долго време во затворен простор и во јавен превоз“.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This