October 2, 2023, 6:43 pm

Дoceгa пoпишaни 136.773 лицa, 41.478 дoмaќинcтвa и 59.953 cтaнoви

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Вкупно 136.773 лица, 41.478 домаќинства и 59.953 станови се попишани во првите два дена од пописот, информираат денеска од Државниот завод за статистика.

Можноста за самопопишување на лица во странство, до денеска во во 07:30 часот, ја искористиле – 191.890 лица.

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Македонија, кој официјално започна завчера ќе трае до 30 септември.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This