February 26, 2024, 8:07 pm

Дoceгa yпoтpeбeни 187 милиoни дoзи нa вakцини пpoтив Koвид-19 во САД

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во САД досега се инјектирани повеќе од 187 милиони дози вакцини против Ковид-19 и до вчера низ земјата се дистрибуирани 237,7 милиони дози, соопшти Американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).

Според Центарот, 119,2 милиони лица во САД примиле барем една доза од вакцината, додека 72,6 милиони се целосно ревакцинирани.

Вакцинацијата во САД се спроведува со вакцините „Модерна“ и „Фајзер“, што се даваат во две дози и „Џонсон & Џонсон“ во една доза.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This