Еве каде да ја чувате орхидејата за да ви донесе среќа

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Орхидејата е едно од најубавите растенија што можете да ги одгледувате во вашиот дом. Потсетува на љубов и нежност, а се верува дека орхидејата е една од водечките амајлии за женска среќа. Според народното верување, се смета дека ова растение има силни енергетски потенцијали.

Постојат стотици различни видови орхидеи, од кои некои се отpовни. Во некои култури, орхидејата се користела како лек за ублажување на разни заболувања како што се ревматизам, гинеколошки состојби, па дури и како противотpов по каcнyвање од змија.

Исто така, се верува дека поради нејзиниот состав, орхидеите можат да пренесат убавина, па затоа често се користат во козметичката индустрија. Екстрактот и маслото од орхидејата се користат во многу креми за хидратација и еластичност на кожата, а се користат и во производство на парфеми.

ЗАБЕЛЕШКА: Не користете домашни орхидеи за лекување или како козметика бидејќи можат да бидат отpовни.

Според фенг шуи, орхидејата е цвет што ја привлекува љyбовната среќа, ја штити романтичната врска помеѓу паpтнеpот и постигнува средби со сродни души, и обично се препорачува да се чува во спалната соба во близина на креветот.

Орхидејата се смета исклучиво за женски цвет со силна женска енергија, па се верува дека носи посебна среќа за жените. Ако имате орхидеја во куќата, се верува дека жените ќе бидат посреќни, подобро расположени, па дури и попривлечни.

Во некои земји, се верува дека сувите ливчиња од орхидејата се најсилната амајлија и заштита од токcични луѓе и конкурентите во љубовта и работата. Затоа ливчиња од орхидеја се носат во џеб или чанта.

Ако правилно се грижите за вашата орхидеја, ќе ви донесе радост и просперитет. Исто така, се верува дека жената која посветува особено внимание за нега и развој на орхидејата, со текот на времето, може кај себе да открие скриени таленти, да ја подобри интуицијата и да го прочисти своето срце и енергија.

Орхидејата е заштитник на домот од негативна енергија, и се верува дека секоја различна боја создава посебен штит. На пример, виолетовата орхидеја помага во бор-бата против мрзливоста, жолтата и портокаловата ја привлекуваат енергијата на изобилството, а белата и розовата се погодни за внатрешна хармонија, чувство на мир и самодоверба.

Како претставник на женската енергија, орхидејата е прекрасна декорација за вашиот дом, затоа грижете се и негувајте ја правилно за да може да буи, да цвета и да ви донесе радост што е можно подолго.

Со цел орхидеите да бидат негувани правилно долго време, важно е и правилно да се наводнуваат. Наводнувањето еднаш неделно со отстоена вода е доволно, така што целата подлога треба да биде натопена.

Можете исто така накратко да ја потопите саксијата во вода или да ја истуширате во кадата, така што подлогата целосно ќе апсорбира влага. За да спречите гниење на чувствителните корени, задолжително исцедете го вишокот вода.

Ѓубривото за орхидеи се додава со водата за наводнување при секое второ или трето залевање. Ако влажноста е премногу мала, прскајте ги орхидеите наутро.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This